- Hem »
- Mjölk- & juverhygien
- » Mjölkutrustning
- » Mjölkmaskin
- » Minimilker för ko, ett organ
Minimilker för ko, ett organ
Produktöversikt
Friesland Mini Milker är en mjölkmaskin utvecklad för mjölkning av kor, får och getter. Maskinen levereras komplett utrustad och klar för mjölkning efter nödvändiga kontroller och inställningar. Den har en torrgående vakuumpump med grafitlameller som inte behöver smörjas med olja. Vakuumnivån kan justeras med en regulator för att anpassas till mjölkningsarbetet. Läs bifogad bruksanvisning innan användning.
Användningsområde
Mini Milker används vid mjölkning av kor, får och getter. Den är ett alternativ när man behöver en separat mjölkningsutrustning, exempelvis vid individuell mjölkning på gården.
Före mjölkning kontrolleras att maskinen är oskadad och att nätspänningen överensstämmer med motorns märkskylt. Därefter startas maskinen och arbetsvakuumet justeras med vakuumregulatorn.
Rekommenderat arbetsvakuum är 42 kPa. Vrid regulatorn åt vänster för att sänka vakuumet och åt höger för att höja det.
Efter varje mjölkning ska mjölkningsutrustningen rengöras för att minska risken för korskontaminering.
För att säkerställa korrekt funktion ska pulsatorn kontrolleras regelbundet och vara inställd enligt följande:
Kor : 55 pulsslag/minut
Getter:90 pulsslag/minut
Får: 120 pulsslag/minut
Pulsationsförhållande: 60:40
Fördelar
- Anpassad för tre djurslag – kan användas för mjölkning av kor, får och getter.
- Justerbart vakuum – gör det möjligt att ställa in arbetsvakuumet med regulatorn.
- Torrgående vakuumpump – eliminerar behovet av oljesmörjning av pumpens grafitlameller.
- Definierade pulsatorinställningar – ger tydliga värden för kontroll och underhåll för respektive djurslag.
- Levereras komplett utrustad – minskar behovet av att komplettera utrustningen före första användningen.
Säkerhet
Stäng av strömmen när maskinen inte används. Vakuumpumpen kan bli varm under drift och ska inte vidröras eller täckas över. Undvik att vätska kommer i kontakt med pump, motor, pulsator eller andra elektriska delar.
Låt maskinen gå minst fem minuter varje vecka för att minska risken för pumpfel. Förvara den varmt och torrt och låt endast fackpersonal utföra reparationer.
