0416-120 00mån-fre 0730-1600
  1. Hem »
  2. Tillbehör för djurhållning
  3. » Höns
  4. » Kycklingutrustning
  5. » Intra Aqua Acid Mineral 11 Kg

Intra Aqua Acid Mineral 11 Kg

Artnr: 103981
581,25 SEK

Användningsområde
Används i dricksvatten för fjäderfä för att stödja tarmhälsa, förbättra fodersmältning och minska risken för blöt ströbädd.

Varumärke             Intracare
Typ                          Intra Aqua Acid Mineral
Vikt                         11 kg


Beskrivning
Att helt eliminera patogener från fjäderfäproduktion är en utmanande uppgift. Det finns fler bakterier i tarmen än celler i kroppen – vilket visar hur viktigt det är med en balanserad och frisk tarmflora.

Varje dag exponeras djur för miljarder patogener, och deras upptag via munnen måste elimineras snabbt för att förhindra att de etablerar sig i tarmen. Den övre delen av tarmen fungerar som första försvarslinje, där en ogynnsam miljö för mikrobiell tillväxt i kråsan och mage visat sig vara en effektiv förebyggande strategi. Detta uppnås genom syrasättning av dricksvattnet.

Organiska syror sänker pH-värdet i både dricksvattnet och den övre delen av tarmen, vilket hämmar tillväxten av patogener och samtidigt stödjer utvecklingen av en balanserad mikroflora. Den högt biotillgängliga kelaterade zinken i denna specialformulering bidrar dessutom till att stärka tarmväggens integritet.

Varför du ska välja IntraAqua Acid Mineral
En exklusiv organisk formula som arbetar på två fronter för att främja en frisk och stabil tarmmiljö.
Intra Aqua Acid Mineral innehåller en noggrant utvald blandning av organiska syror av högsta kvalitet som verkar synergistiskt för att kontrollera mikroorganismer i tarmen. Organiska syror sänker inte bara pH utan har även en direkt bakteriedödande effekt.Tack vare sin kolstruktur kan de tränga in i bakterier och sänka deras inre pH, vilket stoppar tillväxten – något oorganiska syror inte kan göra.

Stödjer mikrobiell balans och förbättrar fjäderfäprestationen
En obalans i tarmfloran kan leda till problem som diarré (vilket orsakar blöt ströbädd) och ofullständigt smält foder – något som påverkar djurens hälsa, produktion och i slutändan lantbrukarens lönsamhet. Djuren dricker även när de inte äter – vilket säkerställer kontinuerligt upptag. Vattenbaserad tillsats ger snabb effekt, är enkel att justera och ger lantbrukaren full kontroll över dosering och behandlingstid.Påverkar inte smaken vid rätt dosering (pH 3,8–4,2). Enkelt att kontrollera med pH-stickor.

Hjälper till att minska fukthalten i avföringen
Hög fukthalt i avföringen är en indikation på en obalans i tarmfloran. Det leder till blöt ströbädd, vilket i sin tur är kopplat till djurvälfärdsproblem som fotskador (footpad dermatitis) och sämre luftkvalitet på grund av höga ammoniaknivåer.

Främjar proteinenzymens funktion och optimal proteinnutnyttjande
Produktionen av proteinspjälkande enzymer aktiveras vid lågt pH-värde i magen. Intra Aqua Acid Mineral sänker magsäckens pH, vilket optimerar enzymaktiviteten och därmed förbättrar proteinutnyttjandet.

Högbiotillgängligt kelaterat zink som stärker tarmväggens integritet
Zink kan bidra till att förbättra tarmens barriärfunktion och hjälpa till att återställa tarmslemhinnan, så att tarmväggen förblir stark och icke-porös. Hög biotillgänglighet är avgörande för att säkerställa effektivt upptag via tarmen.

Instruktioner för användning av Intra Aqua Acid Mineral

Den generella doseringen av Intra Aqua Acid Mineral är cirka 1 liter per 1000 liter dricksvatten.
Målet är att uppnå ett pH-värde i dricksvattnet mellan 3,8 och 4,2 (vanligtvis runt 4,0).
Den exakta dosen kan enkelt bestämmas genom att mäta pH-värdet i ditt eget dricksvatten med pH-mätare eller pH-stickor, som medföljer flaskan/dunken.

  • Kontrollera doseringen med pH-stickor innan du börjar använda produkten
  • Doppa den färgade delen av stickan i vatten som tagits från slutet av dricksvattenledningen
  • Vänta en minut och jämför sedan färgen med färgskalan på förpackningen till pH-stickorna
  • Färgindikatorn visar om doseringen är för låg, lagom eller för hög
  • Justera dosen vid behov tills pH-värdet ligger mellan 3,8 och 4,2

Rena dricksvattenledningar är grunden för optimal djurhälsa och prestation.
Därför rekommenderar vi att producenter rengör dricksvattenledningarna med Intra Hydrocare minst en gång i veckan.

 

Läs mer
Gårdsservice VAT Popup Image
Välkommen till butiken
Vänligen välj om du vill handla som privatperson eller företag
Privat Företag